Informace o sboru dobrovolných hasičů
Dle historických záznamů (kronika obce Lohenice) se datuje vznik hasičského sboru v Lohenicích k roku 1894. Již roku 1880 bylo nařízeno okresním výborem (č.j. 284) v Přelouči rozdělení mužských příslušníků obce na sbory, kterým byly přesně stanoveny úlohy činností v případě požáru. Někteří muži měli přikázánu práci se stříkačkou, jiní byli určeni k vyvádění dobytka či vynášení věcí ze zasažených stavení a starší pak byli zodpovědní za opatrování těchto věcí. V roce 1880 byla také v obci zřízena kůlna na hasičské nářadí (tehdy 2 hasičské háky, 2 voznice na vodu - lejty, 12 kožených kbelíků na vodu a dvoukolová stříkačka se čtyřmetrovou hadicí). Majitelé povozů byli povinni dovážet vodu k požáru a to zejména ti, jejichž stavení byla od ohně nejvíce vzdálena.
V roce 1894 byla pro obec přikoupena jednoproudní stříkačka čtyřkolová a další hasičské nářadí, které bylo předáno k užívání hasičskému sboru, jenž byl založen na zasedání valné hromady dne 18. března 1894. Od tohoto roku je také vedena kronika sboru a dochovaly se i matriční knihy členů z této doby. Proto víme, že sbor měl již v roce 1894 celkem 41 členů: 6 zakládajících, 18 členů činných a 17 přispívajících. Zakládajícími členy sboru byli občané Lohenic: Václav Bulíček (starosta sboru, čp.7), František Kubizňák (náčelník, čp. 39) a do přípravného výboru byli zvoleni Jan Ouřecký (jednatel, čp. 53), Vincenc Pokorný (pokladník, čp. 51), Josef Nebeský (přísedící), Josef Veverka (přísedící, čp. 44) a František Sobotka (přísedící. čp. 6). Jako zástupce obce ve sboru byl ustanoven obecní radní Josef Bína (čp. 8). První veřejné cvičení hasičského sboru se uskutečnilo 5. srpna 1894. V roce 1899 bylo dokoupeno další hasičské nářadí (2 ruční berlové stříkačky a hasičské háky).
Dne 22. července 1900 vyhořelo při prudké bouři po úderu bleskem stavení Václava Vaňůry (čp. 2) a také byla zasažena stodola a stavení pana Františka Bíny (čp.32), které se po velkém úsilí podařilo hasičskému sboru zachránit, avšak při zásahu byli 3 členové zraněni. Po tomto požáru hasičský sbor požádal obecní zastupitelstvo o podporu při zakoupení ruční dvouproudní stříkačky firmy R.A. Smékala ze Smíchova, jejíž cena byla tehdy vyčíslena na 2400 korun (za částku 900 korun odkoupil starou stříkačku pan J. Nebeský). Nová stříkačka byla dodána 18. prosince 1900, úroky ze zbylého dluhu byly placeny z obecní pokladny až do roku 1918.
Motorová stříkačka firmy Stratílek z Vysokého Mýta (spolu s 500 m hadic) byla zakoupena za 32 tis. Kč v roce 1934 a do užívání sboru předána dne 20. května 1934.
Historické informace o činnosti hasičského sboru byly čerpány zejména z první kroniky založené v roce 1894, která byla znovunalezena až v roce 1989 při úklidu knihovny. V roce 1982 byla založena kronika nová, do které byly historické údaje popisující období 1894-1980 přepsány zejména z kroniky obce a ze zápisů OV. Dalším historickým dokumentem malá knížka nazvaná Svolávání ke schůzím. Do tohoto deníku vždy jednatel či předseda napsali pozvání na členskou schůzi včetně plánovaného programu a členové sboru se pod toto pozvání podepisovali, což sloužilo jako důkaz, že jsou s termínem i tématem schůze obeznámeni. Obě hasičské kroniky spolu se Svoláváním ke schůzím jsou dostupné v sekci Historie obce.
Nebyly nalezeny žádné aktuality.
Ke stažení
Nebyly nalezeny žádné data.